Yoast SEO WordPress Eklentisi Nasıl Kullanılır ?


439

WordPress, tasarım gereği arama motoru dostu olsa da, Yoast SEO eklentisi daha da iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.
SEO‘nuzu artırmak için Yoast SEO WordPress eklentisini kullanma hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmeniz için, bir rehber hazırladık. Özellikle, yeni başlayanlar için oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.

İçindekiler

Yoast SEO nedir ve nasıl çalışır?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi veya içeriğinizi arama motorları tarafından bulunacak ve potansiyel olarak daha fazla trafik çekecek şekilde optimize etme işlemidir ve arama sonucu sayfalarında daha üst sıralarda yer almanıza olanak tanır.

Site içi SEO’nuzu kontrol etmek, Yoast SEO ile bir tek bir eklenti ile SEO için optimize edilmiş kaliteli içerik oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz sürümle, içeriğinizi yalnızca bir vurgulu anahtar kelimeyle optimize edebilirsiniz. Ayrıca, yoğunluk bilgisi ve okunabilirlik testi gibi araçlar içerir. Yoast SEO, XML site haritalarınızın dizinini, meta etiketlerini ve açıklamalarını özelleştirmenize ve ayrıca bir snippet ön izleme özelliği sunarak teknik SEO uygulamalarınızı geliştirir.

Ücretli sürüm ise, tüm ücretsiz ve premium özellikleri içerir. Bir URL yönlendirme yöneticisi ve dahili bağlantı önerilerinin yanı sıra beş adede kadar odak anahtar kelimesi için destek içerir. Breadcrumbs, içerik formları, medya, taksonomiler ve arşiv seçenekleri ile içeriğinizin SERP‘de nasıl göründüğünü de izleyebilirsiniz.

WordPress’te Yoast SEO’yu nasıl kullanacağız ?

WordPress kontrol panelinizin yönetici bölümünün Eklenti sekmesine gidin, Eklenti Ekle ‘yi seçin ve Yoast SEO ‘yu arayın. Gösterge tablonuzda etkinleştirdiğinizde, bir SEO sekmesi göreceksiniz.

1- Diğer SEO Eklentilerinden Veri İçe Aktarma

Yoast SEO Import Tools
Yoast SEO Import Tools

Daha önce başka SEO eklentilerini kullandıysanız, sıfırdan başlamak yerine ayarlarınızı içe aktarabilirsiniz. SEO sekmesinin altında bulunan Araçlar menüsünden İçe ve Dışa Aktarma ayarlarını seçin.

Daha önce hiç SEO eklentisi kullanmadıysanız, bu hareketi atlayabilirsiniz.

2- Genel Ayarları Özelleştirin

Eklentinin, web siteniz için ne tür profesyonel SEO uygulamalarını kullanabileceğinizi belirlemesine yardımcı olmak için yapılandırma sihirbazını tamamlayınız. WordPress panonuzun SEO -> Genel bölümüne gidin. Gösterge Tablosu sekmesindeki Yapılandırma Sihirbazı simgesini tıklayın.

Web siteniz için, eklenti ayarlarını şu dokuz adımı izleyerek yapılandırabilirsiniz:

 1. Web sitenizin çalışır durumda olduğunu ve dizine eklenmeye hazır olduğunu doğrulayın.
 2. Oluşturmak istediğiniz site türünü seçin.
 3. Google‘ın Bilgi Grafiği için doğru veriler sağlamak için, sitenin sahipliğini doğrulayın.
 4. Ardından, arama motoru görünürlüğü için tercihlerinizi ayarlayın.
 5. Web sitesinden kaç kişinin sorumlu olacağını belirleyin.
 6. Meta başlıkları ve değişken ayarları düzenleyerek sitenin markasını en üst düzeye çıkarın.
 7. Yoast SEO ‘nun haber bültenine abone olmak istiyorsanız, e-posta adresinizi girin.
 8. Yoast SEO Premium ‘a yükseltmek isteyip istemediğinizi belirleyin.
 9. Son olarak eklenti, bazı işlevlerini, nasıl kullanılacağını açıklar.

3- Özellikleri Kişiselleştirin

Seçeneklerin sayısından bunalmışsanız, bunlara izin vermek veya devre dışı bırakmak için Genel menüdeki Özellikler sekmesini kullanın. Bir ayarı değiştirmek için, Açma / Kapama düğmesine tıklamanız yeterlidir.

4- İçeriğinizi optimize etmek için Yoast SEO Meta Kutusunu kullanın

Yapılandırıldıktan sonra, yazı düzenleyicinizin altında veya hemen yanında Yoast SEO meta kutusunu göreceksiniz. Üç bölüme ayrılmıştır: İçerik Optimizasyonu, Sosyal Medya ve Gelişmiş.

İçerik Optimizasyonundaki Metin Parçacığı Ön izleme özelliği, yayınınızın arama motoru sonuç sayfasında nasıl görüneceğini görmenize olanak tanır. Snippet ‘in başlığını, özetini ve meta açıklamalarını değiştirebilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu bölümünde ayrıca şunları bulacaksınız:

 • Bir SEO çalışması yapmadan önce hedef anahtar kelimelerinize ve eş anlamlılarına karar verin.
 • SEO analizi, mesajınızın genel SEO performansını gösterir. Kaç tane dahili ve harici bağlantınız olduğunu, anahtar kelimelerinizin ve anahtar ifadelerinizin ne kadar iyi dağıtıldığını ve resim alt metninizin ne kadar güçlü olduğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Okunabilirlik incelemesi, paragrafların ve cümlelerin okunabilir olup olmadığını belirler ve bir Flesch-Kincaid okunabilirlik sıralaması atar.
 • Köşe taşı içeriği, genel ilişki yapınızı analiz eder ve kritik içeriğinizi analiz eder.
 • İç görü, içeriğinizde en sık görünen kelimeleri ve cümleleri görüntüler.

Profesyonel ipucu: SEO ile iyi bir iş çıkarıyorsanız, göstergeler yeşile dönecektir. Turuncu veya kırmızıysa, ele alınması gereken belirli sorunlar olduğu anlamına gelir.

Parçacık ön izlemesine benzer, Sosyal Medya sekmesi, gönderilerinizin Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında nasıl görüneceğini ön izlemenizi ve yönetmenizi sağlar. Başlığı ve açıklamayı özelleştirebilir, ayrıca fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Bu arada, Gelişmiş bölümünde bazı gelişmiş SEO ayarlarını değiştirebilirsiniz. Arama motoru görünürlüğünüzü, takip edilmeyen bağlantılarınızı ve meta robot ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz. Bu sekmeyi yapılandırırken dikkatli olun; yanlış yapılırsa SEO ‘nuz da olumsuz bir etkisi olabilir.

Son Düşünceler – Yoast SEO

Etkili SEO uygulaması, gelecekteki müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız çok önemlidir. Yoast SEO WordPress Eklentisi bunu çok daha kolay hale getiriyor.

Site içi SEO ‘nuzu özelleştirmek için, Yoast SEO kullanırsanız, çok fazla çalışma yapmadan içeriğinizin kalitesini artıracaksınız.


0 Comments