SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?


424

İçeriğinizle yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, içeriği hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize etmektir. SEO uyumlu makale oluşturmak ise zaman ve çaba gerektirir. Ancak, doğru yapılırsa, sonunda karşılığını alacağınızı bilmelisiniz.

Birçok insan, kullanıcı dostu içeriğin SEO için optimize edilemeyeceğine inanıyorlar. Bu tam bir efsanedir, çünkü iyi optimize edilmiş, yüksek kaliteli içerik arama sonuçlarında daha yüksek sıralama şansınızı arttıracaktır. İçeriğinizin arama motoru sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olmak için bu makalede derlediğim SEO kuralları ve ipuçları listesine göz atabilirsiniz.

İçindekiler

SEO Uyumlu Makale Yazmak için Kurallar ve İpuçları

1- Anahtar kelime analizi yapın

SEO, kullanıcıları düşünce liderliği oluşturmaya teşvik etme yönünde ilerlese de, anahtar kelimeler hala çok önemli olmaya devam ediyor. Doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sonuçlarına hakim olmanıza ve hedef kitlenizi tatmin etmenize yardımcı olacaktır.

Hedef anahtar kelimelerinizi seçerken aşağıdakileri tanımlayın:

 • Belirli bir zaman diliminde, belirli bir anahtar kelime için yapılan aramaların sayısı. Yanlış anahtar kelimeleri kullanmak zaman ve para kaybına neden olacaktır.
 • Kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri arayan kişilerin amacını anlayın.
 • Arama sonuçlarında, rekabetçi içerik oluşturmaya yönelik araçlar var.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik verilmelidir. Düşük bir arama hacmine sahip olabilirler, ancak yine de SERP ‘lerde iyi bir sıralama şansı var. İnsanlar, bir konu hakkında daha kesin bilgi edinmek istediklerinde, genellikle daha uzun anahtar kelime öbeklerini kullanıyorlar.

SEO uyumlu makale için mükemmel anahtar kelime araştırması yapabilmeniz için bazı mükemmel kaynaklar:

 1. En iyi anahtar kelimeleri bulmak için, SE Sıralaması Anahtar Kelime Önerme Aracı, AnswerThePublic veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanmalısınız.
 2. Hedef anahtar kelimelerinizin yeni varyantlarını bulmak için Quora ‘yı kullanabilirsiniz. Bu yöntem, aramayla filtrelenmeyen sektörle ilgili konular hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz. Müşterilerin ne aradıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Google ‘ın İlgili Aramalarını, kullanılabilir.
 3. Google Otomatik Tamamlama, gerçek dünyadaki aramalara dayalı olarak anahtar kelimeler önerecektir. Bu arada, SE Sıralaması, tıpkı insanların arama yaptığı gibi anahtar kelime seçimine yardımcı olan Anahtar Kelime Önerileri adlı bir araca sahiptir.
 4. Konuya özel sayfaları aramak için Wikipedia ‘yı kullanın. İnsanların güvendiği, kullandığı ve başvurduğu, insan yapımı çevrimiçi kaynaktır. Aynı zamanda yüksek bir SERP sıralamasına sahiptir.
 5. Müşterilerinizin ilgilendiği sorular ve konular hakkında bilgi edinmek için, çeşitli iş forumlarına katılabilirsiniz.
 6. Hangi anahtar kelimelerin çok sayıda yüksek kaliteli trafik getirdiğini görmek için ana rakiplerinize göz atın.
 7. Anahtar kelime fikirleri bulmak için Amazon ‘u kullanın. Herhangi bir işlem anahtar kelimesi için, organik arama sonuçlarının tam hakimiyetine sahiptir.

Hedef anahtar kelimelerinizi belirlediyseniz, bunları uygun yerlerde kullandığınızdan emin olmalısınız:

 • Başlığın URL’si
 • Meta tanımınızı 150-160 karakter arasında tutun.
 • İçeriğinizin içindeki H1-H6 etiketlerinde anahtar sözcükler kullanın.
 • Alternatif resim etiketleri ve resim adları

Çok fazla anahtar kelime kullanmanın içeriğinizin okunmasını zorlaştıracağını unutmayın. Sonuç olarak, okuyucularınızın kafasını karıştırmamak için bunu yapmayı bırakın.

Hedef kitlenizin sorunları çözmesine veya soruları yanıtlamasına yardımcı olacak blog gönderileri ve diğer içerik türleri oluşturun. Anahtar kelimeleri içeriğe doğal olarak dahil edin.

2- İçeriğinizi yapılandırın

Harika bir içerik üretmek istiyorsanız, sağlam bir yapı izleyin.

İlk olarak, gönderinizin kilit noktasının ne olduğunu bulun. Parçalara ayırırsanız yazmak daha kolay ve daha basit olacaktır. İçeriğinizi yapılandırdıysanız, düşüncelerinizi yeniden düzenlemek zorunda kalmadan, odaklanabilir ve bölümlere ayırabilirsiniz.

Her içeriğe bir giriş, ana gövde ve sonuç dahil edilmelidir. Bedeni bölümlere ayırabilirsiniz. Kişiliğinizi yansıtan ve hedef kitlenizle bağlantı kuran içerikler yazabilirsiniz.

3- İlgi çekici başlıklar oluşturun

Başlıkların SEO ve kullanıcı dostu olma üzerinde büyük etkisi vardır.

Okuyucular, blog yayınınızın ne hakkında olduğunu, açıklayıcı ve akılda kalıcı başlıklar kullanırsanız, onu okumaktan ne fayda sağlayacaklarını anlayabilirler.

Daha yüksek sıralama şansınızı artırmak için, başlıklarınızı optimize etmek için bu temel SEO ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Hedef anahtar kelimenizi başlığınızdaki ilk kelime yapın.
 • Başlığınızı 60 karakter veya daha kısa tutun. Arama sonuçlarında Google yalnızca ilk 60 karakteri gösterir.
 • Mesajın içeriğini doğru şekilde açıkladığınızdan emin olun.

Başlığınızı oluşturmayı bitirdikten sonra CoSchedule ‘un genel puanına bakın. Araç, başlığınızı dil bilgisi, okunabilirlik ve hacim açısından değerlendirir. Ayrıca Google Arama Ön izlemesi ve E-posta Konu Satırı Ön izlemesini de sizinle paylaşacaktır.

Kitlenizin ilgisini çekmek ve TO’nuzu artırmak için başlıklarınızda “en iyi”, “harika”, “eğlenceli”, “kolay”, “nasıl yapılır”, “şaşırtıcı” gibi duygusal değiştiriciler kullanabilirsiniz.

Başlık Etiketlerini Kullanın

İkna edici altyazılar oluşturursanız içeriğinizin okunabilirliği artacaktır.

Altyazıları hiyerarşik mod da kullanmak çok önemlidir. Sayfa başına yalnızca bir h1 etiketi eklenmelidir. Blog gönderisinin başlığını ve anahtar kelime içermelidir.

Anahtar kelimeler bir h2 etiketi ile, alt bölümler ise bir h3 etiketi ile etiketlenmelidir.

Farklı başlık etiketleri kullanmak mantıklıdır. Fakat, benzer etiketleri kullanırsanız, kullanıcılar ve arama motorları aynı bilgileri iki kez sunduğunuzu düşünebilirler.

4- Arama motorları için optimize edilmiş URL’ler oluşturun.

En kritik SEO unsurlarından biri, iyi hazırlanmış URL‘lerdir.
Backlinko ‘ya göre URL’ler önemli bir sıralama faktörüdür. Bu yüzden, paylaşılmaları daha kolaydır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahiptirler.

SEO uyumlu URL ‘ler oluştururken aşağıdaki yönergeleri kullanabilirsiniz:

 • Her sayfa için hedef anahtar kelimeyi belirlemelisiniz. Bu sayede, web sitenizin arama görünürlüğünü artıracak ve arama motorlarının sayfayı daha iyi sınıflandırmasına ve tanımlamasına olanak sağlayacaktır.
 • Kısaltmak için URL’lerinizden gereksiz kelimeleri kaldırın. Tipik URL, 60 ila 75 karakter uzunluğunda veya üç ila beş kelime uzunluğunda olmalıdır.
 • Cümleleri ayırt etmek için kısa çizgi kullanın. (https://siteniz.com/seo-uyumlu-makale-nasıl-yazilir/ buna iyi bir örnek.)
 • Küçük harfler kullanılabilir. Bazı sunucularda, büyük harfler yeniden yönlendirmelere veya 404 hatalarına neden olabilir.
 • A, an, ama gibi terimlere yer vermeyin ve veya bunlardan kaçının.
 • URL’lerinizi kısa ve öz tutun.

5- Kısa paragraflar kullanın

Paragraflarınızı kısa tutmanız önemlidir.

Her cümle için yeni bir satırdan başlamak zorunda değilsiniz, ancak paragraflar mantıksal olarak düzenlenmeli ve kendi temalarına sahip olmalıdır. Ayrıca, paragraflarınızı 2-3 cümle olacak şekilde oluşturmalısınız.

Madde işaretleri ekleyin, metni vurgulayın ve diğer biçimlendirme seçenekleri arasında yazı tipinizi değiştirin. Bu, mobil kullanıcıların içeriğinizi okumasını kolaylaştırır ve bunu yapmak için harcadıkları zamanı azaltır.

6- Meta açıklamasını optimize edin

Meta açıklama, Google‘ın arama sonuçlarında başlığınızın altında görüntülediği içeriğinizin kısa bir açıklamasıdır. Okuyucuları blog yayınınızı tıklamaya teşvik etmek için, onu çekici ve bilgilendirici hale getirmek çok önemlidir.

Meta açıklama, hedef anahtar kelimelerinizi içermeli ve makalenizin ne hakkında olduğunu netleştirmelidir. Meta açıklama uzunluğu 155-160 karakter arasındadır.

Sonuç olarak, en iyi yol, hedef anahtar kelimenizi belirlemek ve doğal olarak onu meta açıklamanıza dahil etmektir. Google, meta açıklamanıza uygun bir yer bulursa, etiketiniz neredeyse kesinlikle kullanılacaktır.

7- Resim iyileştirmeleri yapın

İçeriğinize fotoğrafları dahil etmek ve optimize etmek, puanlarınızı verimli bir şekilde iletmenin yanı sıra okuyucunun deneyimini iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Görsel optimizasyon süreci, geleneksel SEO sürecine yakındır.

Google Görseller, görsellerdeki metni okuyamazken, arama sonuçlarındaki görsel alaka düzeyini belirlemek için görsel içeriğini yorumlayabilirler. Açıklayıcı başlıklara, resim yazılarına, dosya adlarına ve ayrıca uygun Alt metne sahip olmalısınız.

ALT metni web sitesi kullanıcıları tarafından görünmez, ancak arama motorları bunu bir resmin konusunu daha iyi anlamak için kullanırlar. Görüntüler belirli bir bilgisayara yüklenmezse, kişiler görüntü yerine ALT metinlerini görecektir. Bu yüzden, ALT metninde doğal ve uygun bir şekilde temel anahtar kelimelerinizi içeren değerli ve anlayışlı içerik oluşturun.

8- İlgili bağlantılar ekleyin

Yeni bir blog yazısı yazarken daha fazla açıklama kullanabilecek herhangi bir terim, sayı veya noktaya sahip olmalısınız.

Bu, gönderinizde hem iç hem de dış bağlantılara sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Okuyucularınızın ana noktaya odaklanırken bir konuyu daha derinlemesine incelemelerine izin verirler.

Dahili bağlantı, arama motorlarının içeriğinizin önemini anlamasına yardımcı olan, okuyucu katılımını artıran ve hemen çıkma oranlarını düşüren güçlü bir araçtır. Wikipedia gibi yararlı harici sitelere bağlanmak, kullanıcı deneyimini artırabilir ve güven oluşturabilirler.

İnsanların bağlantının ne hakkında olduğunu bilmeleri için bağlantılara bilgilendirici bağlantı metni de eklemelisiniz. Bağlantı sayısını minimumda tutmak için çaba gösterin. Kaç tane bağlantı koymanız gerektiğini kimse bilmiyor.

Bağlantılarınızın önemli, normal ve okuyucularınız için faydalı olduğundan emin olun.

9- En uygun içerik uzunluğunu kullanın

Standart bir blog yazısı için minimum kelime sayısı 300 ila 500 kelime arasında olmalıdır.

Bunun nedeni, Google’ın daha fazla sosyal medya görüşü ve sözü aldığı için daha uzun içeriği tercih etmesidir. Sonuç olarak, daha uzun gönderiler, arama sonuçlarında daha yüksek sıralama şansına sahiptir.

Yaklaşık 2000 kelime ideal içerik uzunluğudur. Ancak her seferinde 2000 kelime yazmak birincil hedefiniz olmamalıdır. Her şeyden önce, okuyucularınıza arama niyetlerini değerlendirmek için en değerli ve anlayışlı içeriği sağlamalısınız.

Kalite, uzunluktan önceliklidir. Bu nedenle, en üst düzey içeriğe bakın ve hangi gönderilerin en çok görüntülemeyi aldığını ve içeriğin uzunluğunun görüntülenme sayısını nasıl etkilediğini görün.

10- İçeriğinizi mobil uyumlu hale getirin

Küresel olarak, insanların yüzde 56’sı interneti telefonlarında veya tabletlerinde kullanıyorlar. Google artık mobil uyumlu web sitelerini daha üst sıraya koyduğundan, blogunuzu mobil cihazlar için optimize etmek arama motorları için bir zorunluluktur.

Sonuç olarak, Google mobil uyumlu olmayan siteleri cezalandırdığı için duyarlı bir web sitesi tasarımına sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca web sitenizi mobil, tablet ve masaüstü bilgisayarlara duyarlı hale getirebilirsiniz.

Kullanıcılar, basit gezinme ve düzen sayesinde gerekli tüm ayrıntıları kolayca bulabilirler. Bu, sitenizin yükleme süresine bakmanız gerektiği anlamına gelir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile hızlı yüklenen ve genel kullanıcı deneyimini iyileştiren içerikler oluşturun.

SE Sıralaması Web Sitesi Denetimi, sitenizde site hızı, mobil optimizasyon, HTML doğrulama vb. Gibi herhangi bir sorun olup olmadığını görmenin harika bir yoludur. Araç, tüm temel parametreleri analiz eder ve mümkünse sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin eyleme geçirilebilir tavsiyeler sunacaklar.

11- İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin

İlgi çekici ve yüksek dönüşüm sağlayan içerik oluştursanız bile düzenli olarak blog gönderileri yazmalı ve site içeriğinizi güncellemelisiniz.

Bunun nedeni, Google’ın kullanıcıların arama sorguları için en iyi sonuçları alma arzusudur. Sonuç olarak, blogunuzu düzenli olarak güncellemezseniz, Google onu arama yapanlar için değerli bir kaynak olarak görmez.

Haftada bir veya iki kez başlamak için iyi bir sayı olacaktır. Okuyucularınızın yeni içeriğinizi kavraması ve blog yayınınızdaki yorumlara yanıt vermesi için zaman tanıyın. Yazma becerilerinizi geliştirmek için metin yazarlığı ipuçlarını kullanın.

12- Sosyal medyada paylaşım düğmelerinden yararlanın

Ücretsiz bağlantılar almak ister misiniz? Kullanıcıların sosyal paylaşım düğmelerinizi bulmasını ve içeriğinizi internette dağıtmasını kolaylaştırın.
Düğmeler çekici görünüyorsa, insanların yayınlarınızı dağıtması daha olasıdır.

13- Şema işaretlemesinden yararlanın

Şema işaretlemesini kullanırsanız, arama motorları içeriği daha iyi anlayabilirler. Yayınları bölümlere ayırır ve her bölümün ne anlama geldiğini arama motorlarına açıklar.

Blog yayınlarınıza hızlı bir şekilde işaretleme eklemek için Google’ın Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı’nı kullanın. Başlığınıza şema işaretlemesi eklemek istiyorsanız, örneğin uygun “Makaleler” bölümünü seçin, URL’yi girin ve etiketlemeye başlayın.

Sol sütunda başlığınızı vurgulayın, ardından şema biçimlendirme biçimini seçin ve HTML oluşturun. Bu kodu kopyalayıp yapıştırarak gönderinizin kaynak kodunu bu HTML ile değiştirin.

Bonus İpucu: SEO Analiz Araçlarını kullanın

Okunabilir ve SEO uyumlu blog yazıları yazmak istiyorsanız SEO analiz araçları önemlidir.

Güçlü SEO araçları, içeriğiniz için en iyi performans gösteren anahtar kelimeleri bulmanıza, bir site haritası oluşturmanıza ve göndermenize, mobil optimizasyonunuzu kontrol etmenize, bağlantı profilinizi analiz etmenize, kötü bağlantıları tespit edip reddetmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olacaktır.

Çalışmanızı internete göndermeden önce iyi durumda olduğundan emin olun. Dilbilgisi, yazım ve noktalama hataları içermediğinden emin olun. Grammarly, metninizin okunabilirliğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sitenizin en popüler içeriğinin ne olduğunu öğrenmek için, Finteza gibi bir araç kullanabilirsiniz. Hemen çıkma oranları, sayfa genişliği, ziyaretler, dönüşümler ve olası satış davranışı gibi şeyler için doğru tahminler sağlar. Bağlantılarınızı ve içeriğinizi bu bilgilere göre özelleştirebilirsiniz.

Son Düşünceler – SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Web siteniz için SEO uyumlu içeriğin nasıl yazılacağını anlamak biraz zaman alacaktır, ancak sonunda buna değecektir.

SEO uyumlu içerik oluşturmak ve metin yazarlığı çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu yararlı ipuçlarını kullanmalısınız. İyi içeriğin daha fazla beğeni, liderlik, bağ ve geri gelen misafirlerle sonuçlanmasını sağlamanıza yardımcı olurlar.

İçeriğinizin SEO uyumluluğunu geliştirmek için başka önerileriniz var mı? Lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bana bildirin.


0 Comments