WordPress Nedir ?


404

İçindekiler

WordPress Nedir ? İnternet sitelerini merak edenler, benim de bir sitem olsun diye düşünenler ve blog yazmak isteyen herkesin ilk duyduğu ve sonrasında ise merak edilenlerin soruların başında geliyor.

WordPress Nedir ?
WordPress Nedir ?

WordPress, MySQL ve PHP alt yapısı kullanılarak oluşturulmuş bir blog sistemidir. WordPress bir CMS yani İçerik Yönetim Sistemi olarak adlandırılır. Bu da sadece makale veya blog yazma değil, her türlü içeriği ekleyebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve yayınlayabileceğiniz bir sistem demektir.

Diğer CMS sistemlerine göre daha hızlı olması, Google tarafından daha çok seviliyor ve indeksleniyor olması da tüm kullanıcıların birinci tercihi durumuna getirmesine sebep olmaktadır.

İlk kurulum ve ortaya çıkışı 2001 yılına dayanan sistem, öncelikle bir blog sistemi olarak ortaya çıksa da, bugün e-ticaret, sosyal medya hatta forum olarak bile kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu olması, kullanıcılar tarafından sürekli geliştirilebiliyor olması da en önemli artılarından biri olarak öne çıkmaktadır.

WordPress ücreti ne kadar ?

WordPress sistemi tamamen ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. İndirmek ve yüklemek için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Fakat bir WordPress sistem kurmak için; alan adı, hosting hizmetinizin bulunması gerekmektedir.

Tercihinize göre para ödeyerek alabileceğiniz ücretli tema ve eklentiler mevcut olsa da bugün bir çok kullanıcının tercih ettiği ve kullandığı ücretsiz tema ve eklentiler bulunmaktadır.

WordPress Teması ne demek ?

Kullanıcıların sitenize girdiklerinde gördükleri ara yüze tema denir. Bir başka deyişle tema sitenizin görünümü ve işlevidir. HTML, PHP ve CSS kodları kullanılarak tasarlanır ve WordPress sistemine entegre edilirler.

WordPress Temaları sadece üreticiler tarafından değil, çeşitli siteler ve tasarımcılar tarafından da kodlanmaktadır. Bu sebeple ücretsiz sahip olabileceğiniz tema kadar, ücretli olarak satılan temalarda yer almaktadır.

Sisteminizin çalışabilmesi için yüklü en az 1 adet temanızın bulunması gerekmektedir. Tema ile ilgili işlemler WordPress panelinde yer alan Görünüm kısmından gerçekleştirilir.

WordPress Eklentileri ne demek ?

WordPress eklentileri, sitenize veya blogunuza yeni işlevler ve özellikler katan yardımcı uygulamalardır. Eklentiler sayesinde kendi ihtiyaçlarınız ve isteklerinize göre sitenizi özelleştirmeniz mümkündür.

Bugün 50.000′ den fazla eklenti aktif olarak bulunmaktadır. WordPress temalarında olduğu gibi eklentiler de hem üreticiler hem de yazılımcılar tarafından kodlanmaktadır.

WordPress kurulumu nasıl yapılır ?

Günümüzde hosting sağlayıcılarının büyük kısmında WordPress sistemi entegre halde gelmektedir ve tek tıkla kurulumu gerçekleştirmek mümkündür.

Hosting sağlayıcınız bu hizmeti size sunmuyorsa, https://tr.wordpress.org/ adresine girerek, WordPress dosyalarını indirebilirsiniz. Sistemi yükleme ve sitenizi açma işleminiz 5 dakikayı geçmeyecektir.


2 Comments