En İyi WordPress Cache Eklentileri


423

Sitenize gelen trafik sürekli olarak dalgalanıyor ve her şeyi iyi yaptığınızı düşünüyorsunuz. Fakat bir türlü istediğiniz kitleye erişemediniz. Öyleyse, sitenizi yenilemenize ve hızlandırmanıza yardımcı olacak bazı araçlara neden bir göz atmıyorsunuz?

Web sitenizi hızlandırmak için en iyi WordPress Cache eklentileri konusunu ele alacağız.

WordPress sitenizi hızlandırmak için cache eklentileri kullanmanın faydaları nelerdir?

 • Kullanıcıların % 47’sine göre, kullanıcılar bir web sayfasının iki saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor.
 • Bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerin % 40’ı siteyi terk eder.
 • Sayfa yükleme süresi 1 saniyeden 3 saniyeye çıkarıldığında hemen çıkma oranı % 32 artar.

Gördüğünüz gibi, ziyaretçiler sitenizin durgun olup olmadığını beklemeye istekli değil. Bu yüzden mümkün olduğunca çabuk olun. Bir siteyi 2 saniye veya daha kısa sürede yüklemenin, özellikle çok sayıda fotoğraf varsa imkansız olduğuna inanabilirsiniz. İyi haber şu ki, uygulanabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress için web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak en iyi cache eklentilerinden bazılarını inceleyeceğiz.

İçindekiler

Daha Hızlı Bir Web Sitesi İçin En İyi WordPress Cache Eklentileri

Aşağıdakiler en iyi WordPress Cache eklentileridir:

 1. WP Rocket
 2. W3 Total Cache
 3. WP Fastest Cache
 4. Perfmatters
 5. WP-Optimize

1. WP Rocket

WP Rocket, WordPress için en yaygın ön bellekleme eklentilerinden biridir ve kullanan 1 milyondan fazla site vardır. Yalnızca olağanüstü özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda daha önce kodlama deneyimi olmayan kullanıcılar için bile kurulumunu ve kullanımını kolaylaştıran mükemmel bir kullanıcı dostu ara yüze sahiptir.

WP Rocket ile ilgili en iyi şey, sadece sitenizi hızlandırmak için değil, aynı zamanda genel verimliliğini artırmak için mükemmel bir araç olmasıdır. Görüntü lazy load (görüntüler yalnızca kullanıcı aşağı kaydırdığında yüklenir), GZIP sıkıştırması, Bloat‘ı ortadan kaldırmak için veri tabanı optimizasyonu, tarayıcı önbelleği, dosya boyutlarını en aza indirmek için küçültme ve diğer birçok özellik bu premium eklentiye dahildir.

Aşağıdakiler WP Rocket’ in ana özellikleridir:

 • CSS, HTML ve Javascript dosyalarının tümü sıkıştırılmıştır.
 • Sayfa önbelleğe alma için CDN entegrasyonu
 • Google Analytics kodu web sitenizde barındırılmalıdır.
 • Resimlerin tembel olarak yüklenmesi
 • Sunucuların optimizasyonu
 • Cloudflare CDN Direct (İçerik Dağıtım Ağı)
 • Ve çok daha fazlası var!

2. W3 Total Cache

W3 Total Cache, dikkate alınması gereken bir başka mükemmel WordPress önbellekleme eklentisidir. Sadece bir site hızlandırma aracından daha fazlasıdır; hepsi bir arada bir optimizasyon eklentisidir. Site verimliliğini ve yükleme sürelerini artırmak için CDN gibi özellikleri değiştirme ve SEO ve kullanıcı ara yüzünü optimize etme konseptiyle çalışır.

W3 Total Cache
W3 Total Cache

W3 Total Cache, kurulumu en kolay araç olmamasına rağmen, WordPress kütüphanesinde 3.000’den fazla 5 yıldızlı derecelendirme ile en yaygın WordPress ön bellekleme eklentilerinden biridir.
Öyleyse, bu yöntemde onu bu kadar çok altın yıldız kazanan şey nedir?

Aşağıdakiler ana özelliklerinden bazılarıdır:

 • Paylaşımlı barındırma (hosting) ile uyumluluk
 • Ücretsiz ve anlaşılır CDN yönetimi sağlar.
 • Mobil cihazlar için destek.
 • CSS, JavaScript ve HTML’nin yanı sıra bloglar, web siteleri ve RSS beslemelerinin tümünü küçültür.
 • Siteler ve gönderiler, CSS ve JavaScript, beslemeler, arama sonucu sayfaları ve daha fazlası önbelleğe alır.
 • WPML özelleştirme, Cloudflare uzantı çerçevesi
 • AMP ve SSL için yardım

Bu eklentinin tek dezavantajı, WPRocket’ in aksine, kurulumunun ve kullanımının daha zor olmasıdır. Bundan dolayı, en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını öğrenmek daha fazla zaman ve çaba göstermeniz gerekecek.

3. WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak bir başka mükemmel ön bellekleme eklentisidir. Bu eklenti, statik HTML dosyaları oluşturan ve sayfanın oluşturulmasını engelleyen bir önbelleğe alma sistemine sahiptir. Bu da sayfa yükleme süresini ve SEO sıralamasını artırır çünkü Google, site hızını arama sıralamasındaki faktörlerden biri olarak görür.

WP Fastest Cache, 1 milyondan fazla aktif yüklemeyle en yaygın cache eklentilerinden biridir.

Aşağıdakiler en önemli özelliklerinden bazılarıdır:

 • Kurulum prosedürü basittir.
 • CSS ve HTML boyutunu en aza indirir.
 • Tek bir tıklama ile önbellek temizleme
 • CDN entegrasyonu ve tüm gönderiler / sayfalar için sona erme süreleri belirleme yeteneği

WP Fastest Cache’ in kurulumu ve kullanımı da bir dizi kullanışlı özellik ile basittir. Bu sebeple, WordPress için en iyi önbellek eklentilerinden biri olarak görüyoruz.

4. Perfmatters

Perfmatters‘ ı tasarlamaya gelince, geliştiriciler mükemmel bir iş çıkardılar. Diğer eklentilerin çoğu site verimliliğini ve hızını büyütmeye ve artırmaya odaklanırken, Perfmatters önce sorunun kökenine odaklanır.

Perfmatters, sitenizi yavaşlatabilecek eklentileri devre dışı bırakmanın yanı sıra web sayfalarınızın oluşturulmasını yavaşlatabilecek istenmeyen HTTP isteklerini devre dışı bırakmanıza yardımcı olur.

Bu harika araç, bir şeyler inşa etmek yerine onları yıkıyor gibi görünüyor. Bu yüzden en iyi WordPress cache eklentilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aşağıdakiler ana özelliklerinden bazılarıdır:

 • Hızlı kontrol paneli: Yeni başlayanlar, kontrol panelinin tek tıklamayla geçişlerinin kullanımını kolay bulacaklar.
 • Javascript’e gerek yok: Bu eklenti inanılmaz derecede hafif. Boyutu 50 kilobayttan az ve ön uçta JavaScript kullanmıyor.
 • Destek çalışanları 19 yıldan fazla kümülatif deneyime sahiptir
 • Hem temalar hem de eklentiler ile uyumludur.
 • Gereksiz kodları ortadan kaldırarak ve arka uç yükünü azaltarak HTTP isteklerini azaltır.

Verimliliğini iki katına çıkarmak için Perfmatters’ı diğer önbellek eklentileriyle birlikte kullanabilirsiniz. Bu listeden başka bir cache eklentisiyle birlikte kurun ve sitenizin ne kadar hızlı hale geldiğini görün.

5. WP-Optimize

WP-Optimize
WP-Optimize

Perfmatters gibi WP-Optimize da çoğu WordPress önbellek eklentisine farklı bir yaklaşım getiriyor. Öncelikle, gereksiz seçimleri devre dışı bırakır, ikincisi ise veri tabanınızı temizler ve web sitenizi önbelleğe alır. Yavaş web sitelerinin en yaygın nedenlerinden biri, gereksiz verilerle tıkanmış bir veri tabanıdır. Bundan dolayı temiz tutmak önemlidir.

WP-Optimize, kurulum ve etkinleştirmeden sonra, kullanılmayan içeriği kaldırmak için veritabanınızı arayarak sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bunun yanı sıra şunları da içerir:

 • MySQL tablolarını sıkıştırır.
 • Temizlik işlemini günlük otomatik olarak yapılabilir.
 • Temizlik sırasında seçili verileri güvende tutar.
 • Resim sıkıştırma: toplu ve büyük dosya sıkıştırma
 • Önbelleği önceden yükleme
 • Gzip ile sıkıştırma

Perfmatters gibi WP-Optimize, diğer eklentilerle birlikte kullanılabilir.

WordPress Cache Eklentileri – Son Görüş

Cache eklentileri, genel olarak, hız, hemen çıkma oranlarını düşürmede ve Google sıralamalarını iyileştirmede çok önemli bir faktördür. Bu yüzden, Web sitenizin hızını artırmak için yapabileceğiniz birçok şey olsa da, belirli bir eklenti kurmanızı öneririz.

WordPress önbellek eklentilerinin kendi özellikleri vardır, bu nedenle gereksinimlerinize en uygun olanı seçin. Örneğin, Web sitenizde çok fazla resim var mı? Önemsiz verileri kaldırmaya ve ihtiyacınız olmayan özellikleri kapatmaya mı odaklanmalısınız?
Bununla birlikte, tam bir çözüm istiyorsanız ve biraz para yatırmak istiyorsanız, WPRocket gitmenin yoludur. Yılda sadece 39 dolara mevcut en sağlam kaynaklardan biridir. Öte yandan, W3 Total Cache ve WP Fastest Cache, mükemmel seçeneklerdir.

Öte yandan WP-Optimize, web sitenizin veri tabanı dağınıksa en iyi seçeneğinizdir.

Son olarak, WordPress Cache Eklentileri daha da iyi performans için özel bir eklenti ile eşleştirilebileceğini unutmayın. Örneğin Clearfy ile W3 Total Cache tamamen ücretsiz olan güzel bir çözüm olabilir.


0 Comments