WordPress 5.8 Tatum Yayınlandı


420

En son ve en iyi sürümümüz olan WordPress 5.8 “Tatum”, artık kontrol panelinizden indirilebilirsiniz veya yükseltilebilirsiniz. Büyük caz piyanisti Art Tatum bu isimle onurlandırıldı. Korkusuz stili ve sınırları zorlama isteği; müzisyenlere ilham verdi ve insanların neyin mümkün olduğuna dair algılarını değiştirdi.

Bu nedenle, en son WordPress 5.8 sürümünün neler sunabileceğini okurken en sevdiğiniz müzik sağlayıcıyı açın ve Tatum’un ünlü ‘Tea for Two‘, ‘Tiger Rag‘, ‘Begin the Beguine‘ ve ‘Night and Day‘ kayıtlarını dinleyin.

İçindekiler

WordPress 5.8 – Üç Durdurulamaz Güç

WordPress 5.8 - Gönderilerin Çevresindeki Alanlardaki Şablonları Değiştirin
Görüntülenecek Yeni Bloklar ve Kalıplar içeren Gönderiler
Widget'ları yönetmek için bloklar kullanılabilir.

Widget’ları yönetmek için bloklar kullanılabilir.

Blok Widget’ları Düzenleyicisi ve Özelleştirici, aylarca süren yoğun çaba sayesinde artık blokların gücüne sahip. Artık sitenizin etrafındaki widget yerlerine bloklar ekleyebilirsiniz ve bunları Özelleştirici’de canlı olarak önizleyebilirsiniz. Bu, kodsuz mikro düzenler, geniş bir çekirdek ve üçüncü taraf blok kitaplığı dahil olmak üzere yeni içerik oluşturma seçenekleri sunar. Geliştiricilerimiz için daha fazla bilgiyi Widget’lar geliştirme notunda bulabilirsiniz.

Görüntülenecek Yeni Bloklar ve Kalıplar içeren Gönderiler

Sorgu Döngüsü Bloğu, PHP döngüsü gibi, ancak kodlama olmadan, belirttiğiniz parametrelere dayalı olarak gönderileri görüntülemenize olanak tanır. Belirli bir kategorideki gönderileri kolayca görüntüleyerek favori tariflerinizle dolu bir portföy veya sayfa oluşturun. Bunu, Son Gönderiler Bloğunun daha gelişmiş ve güçlü bir sürümü olarak kabul edin! Ayrıca, desen fikirleri, istediğiniz tasarımla bir gönderi koleksiyonu oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getirir.

Gönderilerin Çevresindeki Alanlardaki Şablonları Değiştirin

İçeriğinizi taşıyan şablonları düzenlemek için tanıdık blok düzenleyiciyi kullanmak için bir blok temasını veya bu işlevi seçmiş bir temayı etkinleştirmeniz yeterlidir. Tanıdık bir blok düzenleyici kullanarak gönderilerinizi düzenlemekten sayfalarınızı düzenlemeye ve tekrar geri dönün. Uyumlu temalar içinde 20’den fazla yeni blok var. Sürüm notlarında bu özellik ve nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

WordPress 5.8 – Üç İş Akışı Asistanı

WordPress 5.8 - Fotoğraflarınızı renklendirin ve stillendirin
Özette Sayfanın Yapısı
Blok Modelleri Önerileri

WordPress 5.8 – Özette Sayfanın Yapısı

Bazen basit bir açılış sayfasına ihtiyacınız olabilir, ancak daha sağlam bir şeye de ihtiyacınız olabilir. Blok sayısı arttığında, örüntüler ortaya çıktığında ve içerik üretimi daha kolay hale geldiğinde, karmaşık malzemelerin geçişini kolaylaştırmak için yeni çözümlere ihtiyaç vardır. Bu yüzden; içerik düzeyleri ve iç içe bloklar arasında geçiş yapmak için, en iyi yaklaşım Liste Görünümü’nü kullanmaktır. Liste Görünümü; içeriğinizdeki tüm bloklara ilişkin bir genel bakış sunduğundan, artık tam olarak ihtiyacınız olan bloğa hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Yalnızca içeriğinize odaklanmaya hazır mısınız? İhtiyaçlarınıza göre açın veya kapatın.

Blok Modelleri Önerileri

Kalıp Dönüşümleri aracı artık bu sürümden itibaren kullanmakta olduğunuz bloğa dayalı olarak blok kalıpları önerecektir. Hemen şimdi Sorgu Bloğu ve Sosyal Simge Bloğunda deneyebilirsiniz. Daha fazla desen tanıtıldığında sitenizi nasıl dekore edeceğiniz konusunda fikir edinebileceksiniz. Ayrıca editörden ayrılmanıza bile gerek kalmayacak!

Fotoğraflarınızı renklendirin ve stillendirin

Çift ton filtreleri, görüntünüzün bloklarını renklendirmek ve kaplamak için kullanılabilirsiniz. Duotone, tasarımlarınıza bir miktar renk katabilirsiniz ve fotoğraflarınızı (veya kapak bloğundaki filmlerinizi) genel temanıza uyacak şekilde şekillendirmenize yardımcı olabilirsiniz. Çift ton efekti siyah beyaz filtreye benzer. Fakat, yalnızca siyah gölgeler ve beyaz vurgular yerine gölgeler ve vurgular için kendi renklerinizi seçebilirsiniz. Belgelerde, nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


0 Comments