WordPress Kurulum Rehberi


412

WordPress kurulumu oldukça basit ve kolaydır. Kurulum işlemlerinin tamamlanması 5 dakikayı geçmez. WordPress Kurulum Rehberi yazımızda sizlere tüm detaylarından bahsedeceğiz.

WordPress Kurulum Rehberi

Günümüzde bir çok sunucu otomatik olarak WordPress kurulum hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmet sayesinde sadece tek tık ile WordPress sitenizi kurmanız mümkün. Fakat bu hizmeti sağlamayan sunucular içinde WordPress kurulumu sadece 5 dakika sürmektedir. WordPress Kurulum Rehberi yazımızı okuyarak, sitenizi hemen kurabileceksiniz.

WordPress Kurulum Rehberi

WordPress 5.5.3-TR
  • WordPress 5.5.3 versiyonunu indirip, dosyaları klasöre çıkartın.
  • Web sunucunuzda WordPress için bir veri tabanı ve erişebilmek için MySQL kullanıcısı oluşturun.
  • wp-config-sample.php‘yi bulun ve wp-config.php olarak yeniden adlandırın. Ardından dosyayı düzenleyin ve veri tabanı bilgilerinizi ekleyin.
  • WordPress dosyalarını, web sunucunuzda istediğiniz konuma yükleyin. Eğer kullanmak istediğiniz alan adınızın kök dizini ise, dosyaları kök dizine ekleyin. (Örn: https://www.ornek.com adresi için kök dizini httpdocs kullanmalısınız)
  • Alanadınız/blog gibi bir dosya yolu kullanmak istiyorsanız, “blog” klasörü oluşturarak, dosyaları buraya yükleyin.
  • Bir web tarayıcıda dosyaları yüklediğiniz, URL adresini girin ve kurulum dosyasını çalıştırın.
WordPress Kurulum

Sizden istenilen bilgileri doldurun ve WordPress Yükle tuşuna basın.

Site Adı: Kullanıcılar girdiğinde tarayıcıda sitenizin görünecek adı. (Sitemizde WordPress Türkiye olarak görünmektedir.)

Kullanıcı Adı: WordPress yönetici paneline giriş ve işlemleri yapmanız için kullanacağınız isim.

Şifre: Sitenizin güvenli olması ve başkaları tarafından sisteme girilememesi için, zorlu ve karmaşık şifreler oluşturmanızı öneririz.

Mail Adresi: Site ile ilgili güncellemeleri alacağınız veya siteye giriş işlemini gerçekleştireceğiniz mail adresidir. (Kullanılan ve aktif mail adresi olmalıdır.)

Ve kurulumunuz tamam, sitenize girip, yazılarınızı paylaşabilirsiniz.


0 Comments