WordPress 5.7 “Esperanza” Çıktı


426

WordPress‘in 2021’deki ilk güncellemesi olan “Esperanza” ile tanışın. Modern bir müzik dahisi olan Esperanza Spalding, WordPress 5.7 güncellemesi ile “Esperanza” adıyla onurlandırıldı. Onun hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Ve bir sanatçı olarak yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için müziğini dinleyin.

WordPress 5.7, bu yeni baskıda size yeni renkler veriyor. Düzenleyici, kodlara dalmadan veya bir profesyonel tutmadan daha önce yapamadığınız birkaç alanda çalışmanıza olanak tanır. En çok kullandığınız kontroller uygun şekilde yerleştirilmiştir.

İçindekiler

WordPress 5.7 “Esperanza” Yenilikler

Düzenleyicinin Kullanımı Artık Daha Kolay

Daha fazla yerde yazı boyutu ayarı: yazı tipi boyutu kontrolleri, artık Liste ve Kod bloklarında ihtiyaç duyduğunuz yerde. Tek bir ayarlama yapmak için başka bir ekrana geçmenize gerek yok!

Yeniden kullanılabilir bloklar: daha dayanıklı ve kullanımı daha kolay hale getirmek için geliştirildi. Güncelle düğmesine bastığınızda, artık mesajla birlikte kaydedilirler.

Sürükle ve bırak: ekleyiciden gönderinize blokları ve blok modellerini sürükleyin.

Özel kod yazmak zorunda kalmadan daha fazlasını yapabilirsiniz.

Tam yükseklik hizalama: Pencerenin tamamını kaplamak için Kapak bloğu gibi bir bloğa hiç ihtiyacınız oldu mu? Şimdi yapabilirsiniz.

Düğmeler Bloğu: Artık düğmeler bloğu için dikey veya yatay bir stil seçebilirsiniz. Ayrıca bir düğmenin genişliğini bir yüzde değerine de ayarlayabilirsiniz.

Sosyal Simgeler: Artık Sosyal Simgelerin boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Daha az karmaşık olan varsayılan bir renk paleti.

WordPress kaynak kodunda yer alan tüm renkler, bu yeni basitleştirilmiş renk paletinde WCAG 2.0 AA tarafından önerilen beyaz veya siyaha karşı kontrast oranını izleyen yedi ana renge ve 56 tona indirildi.

Yeni palet, varsayılan WordPress Dashboard renk düzeninde bulabilirsiniz. Ve bunu temalar, eklentiler ve diğer bileşenler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Tek bir tıklama ile HTTP’den HTTPS’ye geçebilirsiniz.

Bir web sitesini HTTP‘den HTTPS‘ye geçirmek artık tek tıklamalı bir işlem. Döndüğünüzde, WordPress veri tabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir. Artık bunun için uğraşmanıza gerek yok !

Robotlar için API artık kullanılabilir.

Yeni Robots API, robots meta etiketinde filtre yönergelerini kullanmanıza olanak tanır. API, max-image-preview: big yönergesi önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Sonuç olarak, arama motorları daha büyük resim ön izlemeleri göstererek potansiyel olarak trafiğinizi artıracaktır. (site halka açık değil olarak işaretlenmedikçe).

İFrame’lerinizi yavaşça yükleyin.

Artık iframe’lerin yavaş yüklenmesi çok kolay. Hem genişlik hem de yükseklik tanımlandığında, WordPress varsayılan olarak iframe etiketlerine bir loading = “lazy” özelliği ekler.

JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik

Yıllar boyunca jQuery, basit araçların yapamayacağı şekilde ekrandaki nesnelerin hareket etmesine yardımcı oldu, ancak işler değişti ve jQuery bunlarla birlikte değişti.

5.7’de jQuery, konsolda daha az mesajla daha odaklı ve daha az müdahaleci hale geliyor.


0 Comments