WordPress Admin Bar Nasıl Kapatılır ?


427

WordPress admin bar (yönetici çubuğunu) hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak ister misiniz ? Kontrol panelinden herhangi bir kullanıcı için WordPress admin bar kolayca devre dışı bırakılabilir. Bununla birlikte, sitenizde çok sayıda kayıtlı kullanıcı varsa, bu yöntem biraz zaman alabilir.

Bu gönderideki yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için WordPress admin bar nasıl devre dışı bırakılır göstereceğiz.

İçindekiler

WordPress Admin Bar – Yönetici Çubuğunun amacı nedir?

Giriş yapmış tüm kullanıcılar için, WordPress varsayılan olarak en üstte bir yönetici çubuğu gösterir. Giriş yaptığınızda, bu araç çubuğu WordPress yönetici alanında ve diğer tüm sitelerde mevcuttur.

WordPress yönetici araç çubuğu, çeşitli WordPress sayfalarına hızlı erişim sağlar. Bunun yanında, Yönetici çubuğu kısa yolları, bir kullanıcının WordPress’teki konumuna ve izinlerine bağlı olarak değişir.

Öte yandan, yönetici çubuğu, web sitenizin ön ucundaki genel sayfalara göz atarken dikkat dağıtıcı olabilir. Ayrıca, Web sitenizin görünümü ve izlenimi üzerinde de etkisi olabilir.

Neyse ki, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için WordPress Admin Bar‘ı devre dışı bırakmak için birçok seçenek vardır.

1. Her kullanıcı için WordPress Admin Bar ‘ı devre dışı bırakın

WordPress yöneticileri, kullanıcı profillerini düzenleyerek yönetici çubuğunu devre dışı bırakabilirler. Ayrıca diğer kullanıcıların profillerini değiştirebilirler ve site sahibi olarak onlar için yönetici çubuğunu devre dışı bırakabilirler.

WordPress‘te belirli bir kullanıcı için yönetici çubuğunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, kullanıcı profilini güncellemeniz gerekir. Herhangi bir kullanıcı için yönetici çubuğunu devre dışı bırakmak için, Kullanıcılar »Tüm Kullanıcılar ‘a gidin ve o kullanıcı için ” düzenle ” simgesine tıklayın.

Bu sizi kullanıcı profilinizi güncelleyebileceğiniz sayfaya götürecektir. Sonrasında, “Siteye göz atarken araç çubuğunu göster” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Değişikliklerinizi kaydetmek için aşağı kaydırın ve “Kullanıcıyı Güncelle” düğmesine basın. Bu sayede, kullanıcı web sitesini ziyaret ettiğinde, yönetici çubuğu onlar için devre dışı bırakılacaktır.

Yalnızca birkaç kullanıcınız varsa, tümü için yönetici çubuğunu manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu yaklaşım, çok sayıda kullanıcıya sahip bir üyelik sitesi çalıştırırsanız işe yaramaz.

Neyse ki, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için yönetici çubuğunu kolayca devre dışı bırakmak için başka seçeneklerde var.

2. Eklenti Kullanarak WordPress Admin Bar ‘ı Devre Dışı Bırakmak

Bir eklenti kullanarak, tüm kullanıcılar için WordPress yönetici çubuğunu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. “Hide Admin Bar Based on User Roles” eklentisi önce yüklenmelisiniz ve etkinleştirilmelisiniz. Bir eklentiyi nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, WordPress Eklentisi Yükleme kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirmeden sonra Ayarlar »Yönetici Çubuğu Ayarlarını Gizle sayfasına gidin. Yönetici çubuğunun devre dışı bırakılmasını istediğiniz kullanıcı rollerinin yanındaki kutuları işaretleyin. “Değişiklikleri Kaydet” simgesine tıklayarak değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

3. Kod Yazarak Admin Bar ‘ı Devre Dışı Bırakmak

Bu yöntem, WordPress tema dosyalarınıza kodun dahil edilmesini gerektirir. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye yapıştırmanız yeterlidir.


add_action('after_setup_theme', 'remove_admin_bar');
function remove_admin_bar() {
if (!current_user_can('administrator') && !is_admin()) {
  show_admin_bar(false);
}
}

Bu kod, mevcut kullanıcının bir yönetici olup olmadığını ve yönetici panosunu kullanıp kullanmadığını belirler. Tüm gereksinimler karşılanırsa, WordPress yönetici çubuğu devre dışı bırakabilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

4. WordPress Admin Bar ‘ı Tüm Kullanıcılar için Devre Dışı Bırakmak

Yönetici çubuğunu siz ve diğer tüm site yöneticileri dahil, tüm kullanıcılar için kullanılamaz hale getirirseniz ne olur ? Daha önce gösterdiğimiz kodu değiştirerek bunu başarabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü temanıza yapıştırmanız yeterlidir.

/ * Tüm kullanıcılar için WordPress Yönetici Çubuğunu devre dışı bırakın * /
add_filter ('show_admin_bar', '__return_false');

Web sitesinin genel sayfalarına göz atarken, bu kod tüm kullanıcılar için yönetici çubuğunu devre dışı bırakır. Araç çubuğu, tüm kullanıcılar için WordPress yönetim panelinde görünmeye devam edecektir.

Son Bilgiler – WordPress Admin Bar

Bu makalenin, yöneticiler dışındaki tüm kullanıcılar için WordPress Admin Bar ‘ı nasıl kapatılacağını size gösterdiğini umuyoruz. Rehberimizin herhangi bir bölümüne ait sorunuz var ise, ya da bir problem yaşarsanız, yorum yazarak, bize ulaşabilirsiniz.


0 Comments