WordPress Tema Nasıl Kurulur ?


418

İçindekiler

WordPress yüklemenizi gerçekleştirdiniz. Siteniz hazır ama daha farklı bir tasarım istiyorsunuz. Merak etmeyin, WordPress size ücretli ve ücretsiz olarak sınırsız sayıda WordPress Teması sunuyor. WordPress tema değişimini yapabileceğiniz yöntemleri anlatan detaylı bir rehberi sizler için hazırladık.

WordPress Tema Nasıl Kurulur ?
WordPress Tema Nasıl Kurulur ?

WordPress Temanızı değiştirebilmeniz için ihtiyacınız olanlar, öncelikle WordPress Yönetici alanına erişim ve FTP‘ ye erişim.

1 – WordPress Yönetici Panelinden Tema Yükleme

WordPress Temanızı değiştirmek ve yenisi yüklemek için en basit yöntem, WP Yönetici panelini kullanmaktır.

Temalar
Görünüm > Temalar

WordPress Yönetici Panelinizde, Görünüm menüsüne gidin ve açılan Temalar menüsüne giriş yapınız.

Yeni Tema Ekle
Yeni Tema Ekle

Açılan sayfa da yer alan Yeni Ekle butonuna basınız. WordPress ücretsiz olarak size sunduğu temaları karşınızda bulacaksınız. Özellik Filtresi seçeneğini kullanarak dilediğiniz özelliklere sahip temaları filtreleyebilirsiniz.

Tema Kur

Araştırmanızı yaptınız ve bir temayı seçtiniz. Mouse ile üzerine geldiğinizde, ortaya çıkan Kur butonuna basın ve WordPress yükleme işlemini sizin adınıza gerçekleştirecek. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Özelleştir seçeneğini kullanarak, istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

2 – Manuel WordPress Tema Yükleme

WordPress Temasına sahipsiniz veya ücretli olarak satın aldınız ve bilgisayarınıza indirdiniz. Bu durumda manuel olarak da WordPress Yönetici panelinden yüklemeniz mümkün.

Görünüm > Temalar > Yeni Ekle seçeneklerini gerçekleştirdiğinizde, Tema Yükle seçeneği aktif olarak karşınıza gelecektir.

Tema Yükle

Tema yükle butonuna basın ve bilgisayarınızdan temaya ait .rar dosyasını seçin. Yükle talimatını verin, WordPress sistemi yükleme işlemini gerçekleştirecektir.

Daha önceki yazılarımızda size belirttiğimiz WordPress Upload Limitini arttırmadıysanız, Zaman Aşımı hatası alacaksınız. Bu hata ile karşılaşmamak için; WordPress Upload Limiti Nasıl Arttırılır ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Tema yüklendikten sonra karşımıza üç seçenek çıkacak; sizin için uygun olanı seçerek devam edebilirsiniz.

  • Canlı Önizleme
  • Temayı Etkinleştir
  • Tema Sayfasına Geri Dön

3 – FTP Kullanarak Tema Yükleme

FTP kullanarak tema yüklemek bir başka kolay yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için, hosting sağlayıcınıza FTP erişimine ihtiyacınız olacaktır.

Kurmak istediğiniz WordPress temasını bilgisayarınıza indirin. FTP bağlantısını gerçekleştirin.

FTP bağlantısını gerçekleştirdikten sonra, public_html klasörünün içinde yer alan wp-content klasörüne giriş yapın.

wp-content

wp-content klasörü içerisinde yer alan Temalar klasörünün içine, açmış olduğunuz .rar dosyasının içindekileri yükleyin. WordPress Yönetici panelinden temalar bölümüne giderek, Temayı Aktifleştir seçeneğini tıklayın.


0 Comments